top of page

NAUKA JAZDY
BIOMECHANIKA DOSIADU

To co robimy w tym zakresie ogromnie różni się od powszechnie stosowanych metod.

IMG_3847 4.jpg

Dosiad zgodny z fizjologią oraz biomechaniką człowieka oraz konia zapewnia jednemu i drugiemu komfort pracy ujeżdżeniowej. Świadomość własnego ciała i jego możliwości ruchowych w znacznym stopniu niweluje przeciążenia kręgosłupa, na który działają duże siły wieloosiowe ze strony końskiego grzbietu. Prawidłowe używanie ciała podczas jazdy okazuje się też być doskonałym ćwiczeniem dla osób cierpiących na schorzenia okolic kręgosłupa lędźwiowego. Konie pracujące pod świadomymi jeźdźcami nie doznają urazów grzbietu i łatwiej jest im zachować rozluźnienie. Zdobycie wiedzy i umiejętności w tym zakresie  wydaje się zatem niezwykle istotnym zagadnieniem.

IMG_3847 4_edited.jpg
IMG_0031_edited_edited.jpg

Ogłaszając nowy nabór do formacji konnej w kompanii honorowej Królowej Brytyjskiej przyjmuje się osoby, które nigdy nie jeździły konno! 

Zasada ta ma na celu wyeliminowanie problemu związanego z nawykami. Łatwiej jest wyszkolić nowego jeźdźca niż takiego, który musi pokonać stare przyzwyczajenia. To bardzo ciekawa zasada. 

My nie nakładamy aż takich ograniczeń, ale każdego uczymy od podstaw zasad utrzymania równowagi na końskim grzbiecie tak by nie musiał jej szukać przytrzymując się wodzy bądź zaciskając kolana. Wodze i kończyny jeźdźca służą komunikacji, a nie duszeniu konia czy zadawaniu bólu w pysku! Uczymy zatem umiejętności odnalezienia własnego środka ciężkości i takiego ułożenia ciała by zawsze był on prawidłowo podparty. Eliminujemy raz na zawsze problem tzw. „latającej łydki” czy łydki uciekającej do przodu. Uruchamiamy też odcinek lędźwiowy dając jeźdźcom możliwość doskonałej amortyzacji wybicia powodowanego ruchem końskiego grzbietu we wszystkich chodach. Oczywiście korzyści odnosi również wierzchowiec, któremu kilkadziesiąt kilogramów człowieka nie opada bezwładnie na „plecy”.

bottom of page